شرکت اینتل آماده کاهش 15 درصدی پردازنده های خود در رقابت با پردازنده های AMD Ryzen 3000

0

کمتر از 1 ماه از معرفی نسل سوم پردازنده های جدید AMD Ryzen میگذرد.پردازنده ای با معماری ZEN 2 با فرایند ساخت(اندازه ترانزیستور) 7 نانو متری از شرکت TSMC که هیاهوی زیادی در بازار به پا کرده و آن را یک جانشین موفق تراز نسل اول بسیار موفق Ryzen مینامند.

از سوی دیگر نسل جدید پردازند ه های شرکت رقیب، اینتل، با نام “Ice Lake” حداقل تا سال 2020 عرضه نخواهد شد و انتخابی به غیر از درخشش پردازنده های Ryzen 3000 در برابر پردازنده های نسل فعلی Coffee Lake سری 9000 اینتل وجود ندارد.از این رو ،حربه ای که غول آبی سازنده تراشه،اینتل در جهت رقابت میتواند بکار ببرد کاهش قیمت پردازنده های فعلی خود است.

آنطور که در خبرها اعلام شده است،اینتل برنامه کاهش قیمت بین 10 تا 15 درصدی پردازنده های خود را دارد و نکته جالب این خبر آن است که در یک دهه اخیر،بازار شاهد چنین کاهش قیمت تهاجمی از اینتل نبوده است!

جدول مشخصات پردازند های نسل 9000 خانواده Intel Coffee Lake برگرفته از وب سایت Wccftech

و حالا بی نهایت سوال ذهن را مشغول خواهد کرد که شاید یکی مهمترینهای آن این باشد ; آیا اینتل میتواند مصرف کنندگان را با این کاهش قیمت ترغیب کرده و حتی مشتریان بالقوه AMD را از برنامه ریزی برای خرید AMD Ryzen 3000 منصرف کند؟ این در شرایطی است که AMD وعده یک افزایش عملکرد چشمگیر را در نسل سوم Ryzen داده است.در واقع افزایش عملکردی که برتری 35 تا 45 درصدی را با قیمت پایینتر(نسبت به قیمت های فعلی سری INTEL 9000 Coffe Lake ) نسبت به پردازنده های اینتل داده است!

با یک محاسبه ساده میتوان گفت که این کاهش 15 درصدی برای اینتل مثمر ثمر نخواهد بود. هر چند که میبایست تا عرضه زود آیند پردازند های AMD Ryzen 3000 منتظر ماند تا عملکرد واقعی آنها را به نسبت ادعاهای شرکت AMD سنجید.

در هر حال میتوان در حال حاضر این نتیجه گیری را از اخبار و اطلاعات اعلام شده کرد که در وضعیت فعلی،زمان مناسبی برای ارتقائ پردازنده و سیستم PC نبوده و بدون شک در چند ماه آتی شاهد رقابتی فوق العاده در بازار پردازنده ها خواهیم بود که برنده مطلق آن مصرف کننده است.

برگرفته از Wccftech

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه